جمعه ٢٦ آبان ١٣٩٦
مقام معظم رهبری می فرمایند:((امروز در كشور، رقابت مشروع و مقبول از نظر مردم و ما، فقط رقابت براى خدمت كردن به مردم است.))
اسپیرومتری

اسپیرومتری چیست؟

روشی رایج برای اندازه گیری و ثبت ظرفیت تنفسی ششها می­ باشد.

از اسپیرومتری برای اندازه­ گیری برخی از حجم­ ها و ظرفیت­های ریوی و ... جهت تشخیص و ارزیابی شدت بیماری استفاده می­ شود.

اندیکاسیون­ها و موارد استفاده از اسپیرومتری:

تشخیص بیماریهایی مثل: آمفیزم، برونشیت مزمن، آسم، بیماریهای تحدیدی ریه، خارج ریوی، بیماریهای عصبی_عضلانی، نارسایی احتقانی قلب، سرفه­های مزمن، حساسیت­ها، درماتومیوزیت، بررسی حجم­های ریوی، تبادلات گازی و ... .

موارد منع استفاده از اسپیرومتری:

هموپتزی با منشا نامعلوم، پنموتوراکس درمان نشده، وضعیت ناپایدار قلبی _عروقی، آنوریسم های شکمی یا سینه­ای و مغزی، ممنوعیت نسبی در جراحی اخیر کاتاراکت چشم، وجود یک بیماری حاد که باعث عدم همکاری بیمار شود (تهوع _استفراغ)، جراحی اخیر شکم و قفسه سینه و ... .

عوارض اسپیرومتری:

پنموتوراکس، افزایش فشار داخل جمجمه، سنکوپ، سرگیجه، سردرد، دردسینه، سرفه، برونکواسپاسم، کاهش میزان اکسیژن خون در اثر قطع اکسیژن تراپی حین انجام تست، انتقال عفونتهای بیمارستانی در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی.

آماده سازی بیمار:

آماده سازی با ثبت نام شروع می­ شود در این موقع از چیزهایی که باید منع شود مطلع گشته، سیگار مدتی ترک شود، در زمان مراجعه بیمار جهت انجام تست: توضیح روش کار، تعیین هرگونه منع برای اسپیرومتری، اندازه گیری قد و وزن و دادن وضعیت مناسب به وی و توضیح مانور درست است. بیمار حداکثر 12 و حداقل 8 ساعت قبل از انجام تست از مصرف برونکودیلاتور (اسپریهای درمانی) اجتناب نماید.

وضعیت نشسته بر روی صندلی اطمینان از اینکه ساقهای بیمار با هم تقاطع نداشته باشند و هر دو کف پای بیمار روی زمین باشند، چانه باید قدری بالا و گردن قدری اکستنت (کشیده) باشد و چانه به سینه نزدیک نشود کارشناس در انجام مانور با بیمار همکاری فعال دارد، کارشناس با بالا بردن صدای خود و با استفاده از کلمات فوت­کن، بیمار را به انجام تست و بهبود کیفیت تست تشویق می­ کند.

انجام تست تا 3 مانور ادامه پیدا می­ کند.

قابلیت­های پذیرش با توجه به مانورهای اسپیرومتری از 5 خصوصیت برخوردار است:

- سرفه نداشته باشد

- شروع خوب آزمایش

- عدم قطع زود هنگام

- تغییر در جریان نداشته باشد

- ثبات در انجام تست

در این اقدام تشخیصی فرد چه احساسی دارد؟

تست بوسیله دستگاه اسپیرومتری انجام می­شود. دهانی و توربینت یکبار مصرف و تمیز می­باشد. دهانی در داخل دهان قرار گرفته با دندان گاز گرفته می­شود، اگر دندان مصنوعی باشد بایستی خارج شود سپس با لب­ها محکم گرفته می­شود، بطوریکه نشت هوا از کناره­ی­ لب­ها حتی یک قطره نداشته باشیم، .بینی بیمار با دماغ­گیر گرفته می­شود تا نشت هوا از بینی وجود نداشته باشد، .بیمار به توصیه پرستار خود مستقیم رو به جلو نشسته و بعد از خالی کردن ریه با اخطار پرستار اسپیرومتری نفس دم عمیقی می­کشد تا ریه کاملا از هوا پرشود، سپس با اخطار مجدد پرستار بدون بازکردن و شل کردن لب­ها نفس بازدم را با شدت و سریع از ریه ها خارج می­ کند که بازدم تا تخلیه کامل ریه­ ها و حدود 6 ثانیه طول می­کشد، بعد از اتمام هوای ریه و با اخطار سوم پرستار اسپیرومتر دم عمیق دیگری تا پر شدن مجدد ریه ها می­کشد که پایان مرحله اول اسپیرومتری می ­باشد.

مرحله دوم بیمار بدون بازکردن لب­ها نفس­های پیوسته دم و بازدم انجام می­دهد که بعد از انجام سه یا چهار تنفس برابر با اخطار پرستار شروع به انجام نفس دم عمیق تا پرشدن کامل ریه و خالی کردن آن بصورت آرام نیز انجام می­ شود.

مرحله سوم و آخر با انجام نفس­های عمیق و تند درحالت فعالیتی، حدود 10 تا 15 تنفس پیوسته دم و بازدمی، با راهنمایی پرستار انجام و تست پایان می­ یابد.

بعد از انجام هر سه تست، بیمار دو پاف اسپری برونکودیلاتور را دریافت می ­کند، سپس 10 دقیقه استراحت کرده و مراحل مجدداً تکرار می­ شود تا تست اسپیرومتری به اتمام برسد.

نتایج طبیعی انجام تست:

تنگی نفس گذرا بعد از انجام تست، احتمال سرگیجه گذرا بعد از انجام تست.

پزشک و پرستار انجام دهنده تست:

این تست زیر نظر  جناب آقای دکتر بیژن دباغیان فوق تخصص محترم ریه و توسط خانم غفاری کارشناس محترم پرستاری انجام می­ شود. این تست برای بیماران ارجاعی از پزشکان داخلی و جراحی تحت نظر دکتر دباغیان انجام می­ شود.

واحد اسپیرومتری در طبقه سوم بیمارستان امام خمینی مهاباد جنب بخش داخلی مردان قرار دارد.

روزهای کاری:

این واحد همه روزه بجز جمعه­ها و روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح تا 14 دایر می ­باشد.